Operation Flashpoint by DRIVERX
:: Kampaně » Resistance

Resistance


Informace:

Oficiální datadisk ke hře Operace: Flashpoint.

Recenze:

Operace Flashpoint Resistence je první datadisk od studia Bohemia Interactive, které tuto hru vytvořilo (jak dobře víte vyšel i Red Hammer od Codemasters, ale tento datadisk je spíše podprůměrný, zkrátka nedělali na něm zlaté české ruky:-). Recenzi si rozdělíme na několik bodů :

1) Jak se to celé hraje ?

2) Složení misí

3) Grafika, zvuky, videa a ostatní

JAK SE TO HRAJE ?

Hra vás na začátek postaví do role Viktora Trosky, bývalého vojáka, který je nyní soudcem a na válku se snaží ze všech sil zapomenout, avšak nešťastná shoda náhod, ho postaví do čele odboje. Společně s dalšími se tak brání nenadálé Sovětské invazi (události připomínají rok 1968). Na rovinu Resistence, je vynikající hra, kampaň je podle mě o chlup lepší než pro původní Flashpoint. Ve hře si přenášíte z mise do mise zbraně a také vojáky, funguje tady jakýsi RPG systém, což znamená, že vojáci získávají různá označení a podle toho jsou lepší na bojišti (např. Nováček až po Experta) samozřejmě není nic horšího, než družstvo rekrutů, co netrefí to co by mělo, proto se snažte vojáky ztrácet co nejméně (já jich za celou kampaň ztratil 40 což znamená průměr asi 2 vojáky na misi). Celkově se tedy Flashpoint hraje dobře.

SLOŽENÍ MISÍ

Mise jsou v této kampani velice různorodá, je zde i náznak větvení kampaně a to když máte rozhodovat o osudu partyzána (buď ho zapřete a nebo ho vydáte Rusům). Počáteční mise jsou zaměřené především na získávání zbraní a tudíž čekejte přepadávání konvojů, obsazování méně střežených základen apod., později budou následovat boje o celé vesnice ba dokonce ke konci i boj o hlavní město, čeklá vás také nepozorovaně proniknout na jednání Sovětů abyste vyslechli jejich plán, či zničit na letišti všechny vrtulníky apod., dá se říci, že co mise to něco jiného. Složení misí je tedy výborné.

GRAFIKA, ZVUKY, VIDEA A OSTATNÍ

Grafika doznala oproti původnímu Flashpointu značného vylepšení, u textur si můžete přepnout až do rozlišení 2056*1024, ale samozřejmě musíte mít taty stroj který to celé utáhne, pokud se vám líbila grafika původního Flashpointu, budete z grafiky Resistence nadšeni, skutečně je na co se dívat ! O sekvencích ve hře je zbytečné mluvit, jsou skvěle provedeny ! I intra k misím nejsou špatná, o hudbě taky nemá cen se moc bavit, zkrátka je výborně navolena, vždy vás hra překvapí nějakou novou nahrávkou nebo zvukem. A ke hraní hry potřebujete původní Flashpoint.

Hodnocení: 96%


Návod:

Invaze : Na začátku mise se ocitnete ve městě, jsou dvě možnosti jak odtud do kanceláře, buď se podívejte na jízdní řád a jeďte autobusem a nebo jděte rovně a zahněte doleva, měli byste dorazit k takové ohradě se závorou, kde na vás čeká přítel s motorkou, nasedněte na ni a můžete si do kanceláře dojet. Tak či tak je nutnost s motorkou zastavit u benzínky a doplnit palivo, bude následovat cutscéna (to platí i pro jízdu autobusem, akorát, že tam se cutscéna spouští automaticky, pochopitelně pokud jedete motorkou můžete cestou dopravní prostředky měnit (hned v první vesnici můžete například přesednout do trabantu, ale důležité je zastavit u benzínky).

Křižovatka : Misi začínáte v zajetí. Nejdřív zkuste vyjednávat (když partyzána prozradíte, dáte se de facto na stranu Rusů (v dalších misích ještě budete mít možnost to napravit, ale vězte, že pokud byste dál a dál pracovali pro Rusy, skončíte asi ve třetí misi, kde vás Guba zastřelí.)) a pak nečekejte, než vás Rusové zastřelí a zaběhněte do kůlny, kam se schoval partyzán. ten je již mrtvý a proto vemte jeho zbraně a postřílejte Rusy. Naložte nějaké zbraně do Uralu (a vybavte především sami sebe) a pak do něj nasedněte a jeďte k waypointu. Tábor je poblíž (dojeďte až k waypointu a jeďte jakoby dolů z kopce, ale stačí se pořádně podívat a uvidíte stany). Mise končí příjezdem ke stanu.

Není cesty zpět : Začínáte pod palbou Rusů, což není nic příjemného, hned na začátku tedy běžte na místo waypointu "BOJUJ!" kde budete moct pěkně Rusy postřílet z boků, po několika cutscnénách, dostane hlášení o nepřátelských tancích (je jich málo 1XBvp a 1xT72) takže vemte v bednách u opevnění RPG a spolu s vaším jedním raketometčíkem by vám neměla dělat jejich eliminace problémy. Poté již jen dojděte k nákladnímu autu, kam nastupte. Poté mise končí.

Munice : Začínáte v partyzánském táboře, vaším úkolem je sehnat nějakou munici, takže se vydejte k waypointu a skryjte se někde v horách tak 150 metrů od waypointu (jde o to mít dobrý výhled na cestu pod vámi), za chvíli přijede kolona, kterou tvoří 2xT72 + 2 Uraly. Přikažte raketomtečíkům ať zaútočí zbytek mužstva se postará o náklaďáky (snažte se střílet do oken, pokud se vám nepodaří zabít řidiče, tak náklaďáky zničte). Až bude po tancích a nějak vyřešíte nákladní auta, jděte dolů nabrat munici (sežeňte si 4 střely RPG, popřípadě ať si vaši raketníci dobijí zbraně). Pak jděte zase do hor a počkejte na trestnou výpravu, tu tvoří pouze 1xT72 a 1XBvP což by vám nemělo dělat větší problémy, až vše vyřídíte jděte dolů vybrat si nějakou zbraň nabrat munici apod. poté odejděte do tábora, kde mise končí.

Šrot : Tak a máme tu poprvé jednu pořádně těžkou misi, váš úkol není snadný ukrást ruské armádě pod nosem tanky, na začátku máte možnost výběru, buď to akce půjdete sám a nebo s družstvem, neporadím vám co je lepší, když půjdete s mužstvem tak máte větší šanci na to, že budete prozrazeni, ale jestliže se vám podaří šikovně se dostat blízko tankům (tak na 100 metrů) nepozorováni z celým družstvem, máte napůl vyhráno, podnikněte přímý ) útok na základnu a rychle nasedněte do tanků (pozor jakmile spustíte poplach, tak do tanků začnou nastupovat Rusové! Proto je dobré si vše dobře načasovat, nejlepší je si vzít si tři jednotky a dostat se hodně blízko k tankům, ostatním dejte povel k útoku, využijte zmatku a každý z vás tří ať obsadí post řidiče v tancích, poté postřílejte zbytek vojáků na základně a zničte nějaké tanky a BvP co po vás jakmile nasednete do tanku půjdou, poté jeďte ke konci mise, pozor po cestě potkáte jedno BvP a jednu T72! Samozřejmě také můžete udělat vše sám, výhoda je že se prozradíte mnohdy až rychlým nástupem do tanku a na to nedokážou vojáci na základně reagovat, ale nevýhoda je že ukradnete jen jeden tank a budete mít ještě hodně problémů právě v podobě konfrontace se zmińovanými tanky a BvPéčky.Ale volbu nechám na vás, vše má své pro a proti, já osobně volil, že do toho půjdu sám, jenže pak když jsem zavolal svoje jednotky většina z nich šla bohužel na smrt, protože právě jak jsem řekl, vojáci na základně obsadila zbylé tanky a proti těm vaši vojáci moc šancí nemají (i když záleží na zkušenostech hráče a také na jeho taktice).

Polní cvičení: Na začátku mise rozmístěte své vojáky do tanků (vezměte si T-80) a jeďte k předsunuté hlídce, kde zaměřte UAZ a poté zabijte ostatní vojáky, poté pokračujte dál na základnu, zhruba 300-400 metrů před městem, dejte pokyn granátometčíkům k útoku. potom vjeďte do města kde zničte zbývající tanky a pěchotu, gratuluji město je vaše !

První úder : Tak tuhle misi nemám rád, na začátku je podle mně dobré usednout do opodál postávající T-55 (a samozřejmě se vyzbrojte hodně RPG střelami) přesuňte se se svými jednotkami někam na modrou čáru a vyčkejte než uvidíte nepřátelské tanky. Tak a teď přijde to nejtěžší zničit všechny tanky a vězte, že jich je hodně, neexistuje žádný recept, vaše T-55 toho moc nevydrží a proto párkrát vystřelte a potom vystupte (můžete ji použít alespoň jako částečný štít) . Nyní se snažte každou RPG střelou co máte zasáhnout a zničit alespoň dva tanky (vybírejte ty do kterých už zasáhli vaše tanky a nebo slabší T-55). Zbytek záleží na vašich jednotkách. Pokud se vám nepodaří zničit všechny tanky, tak slyšte, že si to štrádují rovnou na vaši základnu, kde je tak jako tak budete nějak muset zničit (možná, že by bylo dobré rozestavit u základny nějaké miny, ale nejsem si jist účinkem). Tahle mise mě bavila snad nejméně z celé kampaně.

Rukojmí : Tuto misi začnete tím, že velkým obloukem (směrem doprava) obejděte celou ves (tak aby si vás nikdo nevšiml) a přibližte se k rukojmím zezadu (ideální je abyste se blížili od zadní strany kostelu (stojí tam Ural a můžete doplnit munici), zastřelte dva vojáky a poté hlídku kterou jste obcházeli, hurá rukojmí jsou volní, nyní pokračujte na místo setkání, kde dostanete za úkol obsadit základnu u Blat, takže tak učiňte a pozor základna je poměrně silně bráněna, doporučuji nejdřív se zbavit nepříjemných patrolujícíh BvP a pak nějak šikovně zabít pěchotu (tak aby jste měli co nejmenší ztráty já misi dohrál bohužel jen se dvěma vojáky, ale to neznamená, že nemůžete být lepší.

Informace : Tato mise není těžká, jen musíte vědět jak na ní, takže se přibližujte k waypointu, více zleva, zalehněte asi 200 m u před waypointem a doplazte se do křoví cca 100 m před waypointem. Tady se pozorně podívejte dalekohledem vidíte tu díru ve stěně ? A vidíte tu hlídku ? Pokud ano máte vyhráno, jakmile hlídka mine díru a začne zacházet za zeď ihned se začněte plazit prolezte dírou a uhněte hned doprava kde se schovejte v koutu, za chvíli by měla naběhnou animace, po vyslechnutém rozhovoru opatrně vykoukněte a jakmile hlídka mine díru a půjde směrem k UAZům rychle se plazte pryč od statku, až uznáte vzdálenost mezi vámi a statkem za vhodnou vztyčte se a dosprintujte k místu setkání, toť vše (u této mise jde hlavně o to, abyste si vše dobře načasovali).

Obsazení : A opět jedna z misí které vám dají zabrat (alespoň já jí hrál 35 minut) ! Takže na začátku máte obsadit zámek u Mírova, vzhledem k tomu, že tamní vojáci disponují BvP, doporučuji v některé z předchozích misí vzít sebou RPG, ale pokud ho nemáte nevadí, akorát to budete mít o něco těžší. Takže já jsem na zámek neútočili zepředu, ale překvapil jsem všechny vojáky, když jsem zaútočil, z pravého boku tzn. z pravé strany zámku. Tak a pokud nemáte RPG, tak koukejte co nejdřív zabít nějakého raketometčíka a vzít mu RPG odpalovač, já ho neměl a tak možná proto, jsem tuhle misi hrál tak dlouho, zkrátka a dobře, pokud nezničíte BvP udělá vám pěknou paseku v jednotce a následně dobývat se dvěma vojáky základnu (která je silněji bráněná než zámek) taky není žádný med ! Až vyčistíte zámek, tak pokračujte k základně (dostatečně se vyzbrojte - ze zbraní doporučuji SVD Dragunov a nebo kulomet PK a nezapomeňte na extra zásobníky (u kulometu alespoň 5 zásobníků!!). Cestou potkáte skupinu vojáků, tak je pošlete do pekel, když jsem se blížil k základně uhnul jsem do křovisek napravo (na kopci před základnou) kam zabíhali tři ruští vojáci (a navíc tam máte krytí z jedné strany) ty jsem pozabíjel a z této pozice jsem všechny vystřílel (asi by to chtělo screenshoty, no až dodělám návod kompletně přidám je sem, abyste věděli co přesně myslim). Opět záleží na vašem umu, pro některé bude vyčištění základny hračkou pro jiné utrpení, důležitá je volba správního místa a platí, nejdřív vybijte chlapíky u kulometů:-).

Protiútok : Na začátku rozmístěte hodně min (jsou v bednách poblíž Bvpéčka) u lesíku před valem z pytlů a dvěma kulomety, rozmístěte je nějak nepravidelně (tj. blíž i dál, do stran) poté položte i nějaké nálože, následně se vyzbrojte RPG pokud jste tak neudělali v předchozí misi. Přikažte dvěma vojákům ať si stoupnou ke kulometům, pak přikažte dalším vojákům ať seberou co nejvíce RPG a postavte se společně s nimi před val, přijedou tanky, doufejte že najedou na vaše miny (alespoň pár tanků by mělo) potom vystřílejte s vojáky všechny RPG co máte, potom by vám mělo zbýt (možná nezbude jestli jste šikovně postavili miny) pár tanků, proto jestli jste si všimli máte po pravé ruce, pár tanků do kterých můžete nasednout odplazte se k nim a zbytek tanků rozstřílejte. Až bude hotovo, zjistíte, že Rusové na vás vyslali vrtulníky, proto se dostaňte do lesa, kde mise končí (stačí chodit co nejvíce lesem a pokud budete muset přeběhnout volné prostranství (a jakože budete) tak tak učiňte co možná nejrychleji !

Kontraband : Opět jedna lehčí mise, z náklaďákem zajeďte k místu setkání (jeďte přímo, ne po silnicích a mějte vypnutá světla), na pobřeží vypalte světlici a počkejte na loď po naložení nákladu na nic nečekejte sedněte do náklaďáku a ujíždějte směrem k táboru, pokud po vás někdo začne střílet rozhodně se nezastavujte a jeďte dál a světla vypněte ! Já tuhle misi hrál asi 3 minuty a nikdo po mě nevystřelil (teda vystřelil, ale já to ignoroval:-).

Pomsta : Zase jedna mise která vám dá určitě zabrat, na začátku (nebo v předešlé misi) se vybavte RPG nejlpépe se čtyřmi střelami. A nyní pokračujte směrem k letišti (jděte rovnou za waypointem) měli byste se objevit poblíž průzoru mezi paneláky a jedním hangárem napravo (v něm je hodně vojáků, proto doporučuji, střelit tam jedno RPG, tím si hodně usnadníte situaci. V průzoru (když se přesunete trošku více nalevo) taky uvidíte v dálce vrtulník, zamiřte RPG a pal, (teď zničte BvP, které přijede nebo přikažte svým vojákům, ať ho zničí) přezbrojte se u mrtvých vojáků v hangáru (nyní by na letišti měla zbýt jen hrstka vojáků) pak se přesuňte za hangár, kde uvidíte UAZ a za ním Hind, střelte do něj, pak ještě když se přiblížíte na okraj hangáru uvidíte na další hangár v němž je nějaká technika, zamiřte RPG a vypalte, nyní byste měli mít všechno splněné, takže se vydejte zpět do náklaďáku a odjeďte do vesnice. (Myslím, že víc jak dva (+ ten stroj v hangáru) vrtulníky na tomto letišti nejsou)

Ohňostroj : Nelekejte se toho, že máte zničit most, tahle mise je jednoduchá, na začátku jděte rovnou za waypointem, jakmile uvidíte vesnici, měli byste nalevo zahlédnout i stany, tam je docela dost Rusů a proto se vyplatí poslat jim pozdrav v podobě RPG, pak dejte povely sniperům a tankům k bombardování, na skupinku která po vás střílí vpravo od vesnice, střelte RPG (a pak už od nich nic neuslyšíte:-). Potom se přesuňte do vesnice, pokud an mostě uvidíte posily, šijte to do nich (jdou v kolonách, takže to snad nebude problém), potom stačí nabrat u stanů kam jste stříleli RPG nálože a ty pak rozmístit na jakési no jak bych to řekl, na jakési praskliny (na mostě jsou dvě, takže na každou položte alespoň dvě nálože, ale ideální jsou tři, potom poodejděte a most odpalte, nyní se vydejte ke konci mise do lesů na severu (a že to ani nebolel co ? Uvědomuju si, že by to chtělo nějaké screenshoty, abyste věděli, která místa přesně myslím, ale to možná udělám, až dokončím tenhle textový návod:-)

Průsmyk : Opět jedna relativně jednoduchá mise, na začátku zalehněte poblíž cesty kam přijedou tanky, pozor projede kolem UAZ, hlavně po něm nestřílejte a taky vás ten UAZ nesmí vidět (kdyby vás viděl konvoj nepřijede !). Až odjede rozestavte na cestě nálože a miny v intervalu tak 20 metrů (jako první položte nálože pak teprve miny, je to na vás, podle toho jak to rozestavíte tím míň práce se zbývajícími tanky mít budete:-). Pak zalehněte někam na svah odkud jste pozorovali UAZ. Počkejte na příjezd tanků, pokud vybuchnou všechny bravo (jo a důležité je aby ty miny a nálože odpravili i náklaďáky co jedou uprostřed kolony, na konci kolony jsou opět tanky) ale to se bohužel nepovede (mě se to taky nepovedlo) a proto se vraťte tam kde jste začínali, někde poblíž by měl být T-80 do kterého lze nastoupit, tak tak učiňte a se zbytek konvoje se poperte jak nejlépe umíte.

Lov na králíka : Konec války se blíží, v této misi máte za úkol obsadit hlavní město. Není to nic lehkého, ale když si dáte pozor nemusíte mít nějaké výrazní problémy na začátku je dobré přezbrojit na sniperku. Potom se dostaňte z pravého boku k menší vesnici před městem, zabijte všechny vojáky, především ty u kulometů. Jakmile tuto oblast vyčistíte postupujte na město ve vhodnou chvíli zavolejte tanky a Gastovskiho jednotku. Ve městě to je už celkem pohoda, stačí se dobře krýt a být opatrný a je to!

Past : Tak a už jsme u předposlední mise, na začátku máte za úkol zničit BVP a T-72, doporučuju se v briefingu přezbrojit a pokud možno vzít si s sebou RPG a 4 střely. Najděte si strategické místo a vyčkejte příjezdu BVP a T-72, zničte je a pak zavolejte svoje obrněnce (0-0-1), pokračujte na město doporučuji ho vzít z pravé strany, dávejte pozor na chlapíky u kulometů!!Tam se soustředí převážná síla nepřátel, takže jakmile tam nikhoo neuvidíte, zavolejte na pomoc svoje tanky, pozor !!! Zprava (odkud jste přišli) přijdou posily, takže se vyplatí si na ně někde počkat a dát jim co proto (ideální je vzít si někde PK a dostatek zásobníků). Pokud vaše tanky nezničí všechny nepřátelské, budete to muset udělat sami (tak jako já), proto si někde sežeňte RPG (nezapomeňte se ale krýt před tanky !!) a tanky zničte. Potom ještě vzadu ve městě jsou dva Rusové u kulometů, takže se k nim nějak dostaňte a zabte je (a pozor, dívají se vaším směrem !!). Potom by měla mise skončit.

Boj o oheň : Poslední a zdánlivě lehká mise této kampaně. Na začátku doporučuji vzít si HK a RPG se třemi střelami. Jakmile začnete, tak když vyjdete kousek před dům zjistíte, že po vás jdou asi 3 Spetz-natz, proto neváhejte a nasedněte do džípu a ujíždějte směrem k letišti (nemusíte jet džípem, jen se dostaňte od domu). Dostaňte se někam na dostřel 3 Su-25 které máte zničit, teď stačí již jen dobře zamířit RPG a potom jen shlédnout závěrečné outro a pogratulovat si k dokončení kampaně !
© DRIVERX, © graphix Đark. All rights reserved! Všechna práva vyhrazena!