Operation Flashpoint by DRIVERX
:: Kampaně » ČSLA

ČSLA kampaň


Toto je recenze na jedinou pořádnou amatérskou kampaň (tj. že ji nedělal chlapíci z BI) dělanou v češtině. Hned si povíme jestli je dobrá a nebo ne. Takže příběh se točí ohledně ložisek uranu na Everonu. Holt Amíkům se zachtělo po bohatých ložiscích a válka je na spadnutí. Nakonec se tak skutečně stane a vy hned v první misi bojujete za Američany a obsazujete Saint Pierre. Prvních pár misí a ještě nějaké další ve hře hrajete za Američany, ale po většinu času budete hrát za vojáky ČSLA armády, především to bude výsadkář Kouba, tankista Smiřický a pilot Maveryk. Budete plnit mnoho zajímavých misí (mise jsou vskutku originální, takže nudit se nebdute) jako například : zabití generála, zničení zásob benzínu, obsazování měst, letecké bitvy a další a další. Co stojí za zmínku a je to na celé kampani asi to nejlepší jsou cutscény a všechna ostatní videa. Ve hře jich je spoustu a všechny jsou udělané skvělým způsobem. Už dlouhé intro vám ukáže jak asi budou videa dělána tj. dlouhá a zajímavá. U každé mise nechybí intro a outro a občas je v průběhu hry i nějaká ta cutscéna. Díky kampani se také vytvářel skvělý addon ČSLA armády (obsahuje vojáky, obrněnou techniku a vrtulníky v barvách ČSLA, zvláště Hindy jsou udělány skvostně !). Takže abychom to nějak uzavřeli, kampaň je česky namluvená, má originální mise, hrajete za Čechy, má vynikající videa. Čili je to výborně dělaná kampaň, která rozhodně stojí za to abyste si ji stáhli (http://flashpoint.tiscali.cz).

Hodnocení: 90%

Bližší informace: http://flashpoint.tiscali.cz


Návod:

Invaze : V této úvodní misi, hodně záleží na tom, kde vás vysadí vrtulník, každopádně platí, kryjte se, využívejte hodně otevřených domů, a střílejte po všem nepřátelském. Určitě se vyplatí obsadit i nějaký z kulometů, které v Saint Pierre jsou. Mise není nijak náročná.

Protiútok : Tak tahle mise pořádně prověří vaše schopnosti, na začátku doporučuji, vzít s beden LAW Launcher, potom si stoupněte za zátaras a střílejte jak to jen jde, jakmile vám dojdou náboje, seberte někde M16 a LAW, protože, budete zřejmě muset zničit pár tanků. Tato mise je hodně těžká, proto nezapomínejte se občas stáhnout do ústranní abyste nebyli v centru nepřátelské palby.

Generál : První mise za Jiřího Koubu, příslušníka ČSLA armády. Máte za úkol, zabít amerického generála, proto následujte waypointy a zaujměte pozici pro střelbu. Až generál přiletí, najděte si vhodný okamžik a stiskněte spoušť (když se netrefíte nevadí, máte odhlučněnou sniperku, takže se o vás nepřátelé dozví až po zabití generála), až se tak stane tak na nic nečekejte a vemte nohy na ramena, podle mě se nevyplatí hledat UAZ, protože potom budete snadným terčem pro helikoptéru a to vy nechcete, proto dojděte do Reginy hezky pěšky !

Bitva o Durras : V této misi máte za úkol obsadit Durras. Na začátku nastupte i s jednotkou do M113, která vás doveze někam za Vernon, kde vás vysadí. Postupujte dál na Durras, doporučuji jít ze stran tj. buď zaútočit zleva nebo zprava, protože když zvolíte čelní útok budete mít co dělat s nepřátelským kulomety!! Útokem ze stran se nepřátelům dostanete do boků a to je vždy pak snazší útočit. Pozor, nesmí vám uniknout ani jeden pěšák! (Ona se tahle mise dá dohrát i jiným způsobem - schovejte se v lesích, a nechte vše na tancích a pěchotě, protože, to zvládnou i sami, ale to by nebylo fér).

Sabotáž : Na začátku mise, nasedněte do UAZu a jeďte ke člunu. Nastupte do něj. Po cutscéně která následuje vystupte na břehu a jděte za správcem majáku. Potom jděte po hřebenech hor až na dostřel k benzínové stanici (zhruba 300 m ) a zabte všechno co se hýbe ! Až si budete myslet, že jste udělali co jste mohli, vydejte se položit nálože k benzínce. Tak a teď máte dvě možnosti : Můžete ujet některým z náklaďáků a nebo se dostat odsud pěšky, ale pospíchejte, protože vyvolaný poplach vypíše na vaši hlavu dost vysokou odměnu a věřte, že všichni vojáci v oblasti si ji nenechají ujít ! U majáku budete zajati americkými jednotkami.


Regina : Nastupte do džípu. Naložte mužstvo do UH-60 a počkejte než vás vysadí. Za chvíli projede po cestě UAZ takže přikažte všem ať na něj útočí (měli byste ho zničit !). Potom jděte po hřebenu kopce podél silnice nalevo, vrzy uvidíte Reginu a malý břízový lesík před vámi, běžte do něj. Zalehněte a všechno postřílejte až střelba utichne jděte do vesnice a postřílejte pár přeživších vojáků. Potom jděte do lesa, kde jsou cca 2 další vojáci (záleží na tom, jak jste byli úspěšní při obsazování Reginy tj. kolik jste zabili vojáků ).

Evakuace : Primitivní mise, nasedněte do Mi-24 a leťte při zemi na místo kde jsou vaši vojáci, přistaňte poblíž červeného dýmu (poblíž je poblíž tj. max. 20 metrů J ) a naložte vojáky. Potom leťte zpět na základnu. Mě se podařilo zachránit vojáky všechny.

Útěk : Tahle mise mi přišla docela jednoduchá. Počkejte chvíli v chatce, voják před ní se na vás otočí a pak se natočí zase směrem od vás. Vy vysprintujte z chatky směrem k vodě, zde zalehněte a doplazte se až ke člunu, kterým jeďte pryč od ostrova, po chvíli plavby mise končí.

Piloti : Tahle mise je vyloženě debilní. Nejslabší na celé kampani. Musíte najít v obrovském prostoru dva piloty. Takže dojděte k vraku UH –60 a hledejte. Mě to po půl hodině přestalo bavit, našel jsem jen jednoho (je v lesíku na východ od místa havárie) a potom jsem použil kód, ale pokusím se zjistit souřadnice těch pilotů.

Chirurgický řez : Takže tahle mise je docela těžká, ale udělat se dá J Dojděte bez obav ke svému spojenci, který vám řekne, že máte nastražit nálože do UH-60. Jděte tedy kousek dopředu a pak zalehněte, nejdřív zabijte tři vojáky vpravo (určitě je uvidíte), potom dva stojící u ohně a pak jednoho u kulometu a druhého kousek napravo od něj. Potom jen dávejte pozor na patrolující M113 a nastupte do UH-60, kde nastražte nálože. Potom se odplazte zpět, ale tam kde jste přišli (tj. okraj lesíka) teď stojí 2 vojáci, takže je zabijte. Potom můžete pokračovat dál do Reginy. Tak do Reginy přijdete z lesa, takže až se budete blížit na jeho okraj zalehněte a podívejte se kolem. Nalevo je jeden voják a napravo je taky jeden, jenže u zátarasů jsou posily. Co uděláte ? Zabijete toho nalevo a pak se vydáte (hodně nalevo, aby vás ten napravo neviděl J na silnici k první M113, nastupte do ní a nastražte nálož. Tak a teď máte na výběr :
1)Nastražíte nálož i do druhé a odplížíte se
2)Nastoupíte do druhé, vycouváte a budete ujíždět (mě se vyplatilo ujíždět nalevo, protože tam nebyly zátarasy a bylo tam míň vojáků, sice je bod pro vyzvednutí napravo, ale pár set metrů navíc vás snad nezabije, ne ?) tak dlouho jak uznáte za vhodné. Pak zastavíte a teprve teď nálož nastražíte. V obou dvou případech pak stejně dojdete na bod pro vyzvednutí J

Opevnění : První tankistická mise. A ne nějak těžká. Nasedněte do tanku a jeďte až na frontovou linii, kde si najděte postavení která vám vyhovuje. Za chvíli přijedou americké tanky (není jich moc asi 3XM1A1 a nějaké M113) takže jim dejte ochutnat ze svého děla. Až všechny zničíte mise skončí.

Letecké snímky : Takže tahle mise je těžká, ale pokud víte jak na to bude to brnkačka. Nasedněte i se svými komplici do UAZu a jeďte. Až po vás hra u druhého waypointu bude chtít výstup, tak vystupte. Ale pak zase nastupte (toho srázu před vámi se nelekejte, sjeďte z něj a jeďte v úžlabině, až se vydrápete na vrchol jeďte pořád rovně (objeďte les) a pak zahněte doprava (měli byste vidět americké nákladní auto a z lesa by měla prosvítat Cesna. Vystupte a vše nemilosrdně pokoste (hlavně pozor u náklaďáků je docela dost vojáků (asi 6)). Potom jděte k vraku letadla a vyzvedněte fotky. Nasedněte do HMMV a jeďte na základnu (je to terénní vůz, takže se nebojte z kopce v pořádku sjede a kopec by měl v pořádku vyjet J

Hindy útočí : První vrtulníková mise. Nasedněte do svého Hindu a leťte společně s „dvojkou“ k Durrasu, kde primárně zničte jeden Vulcan a teprve potom se věnujte tankům (pozor, tanky musí vybuchnout jinak se vám úkol neodškrtne !). Po zničení tanků ještě dejte co proto Cobře která přilétá, aby vás zničila. Dobré by bylo aby vám druhý Hind při této misi nesestřelili, proto skutečně nejdřív likvidujte Vulcan a Cobru taky zničte radši vy.

Morton : Takže po výstupu z M113 zabijte napravo dotěrného kulometčíka, potom jděte ke kulometu, a lehněte si podél jedné ze stěn pytlů s pískem (tak abyste byli zleva krytí). A střílejte do všeho co se hýbe. Přikažte raketometčíkovi aby zničil Šilku, až bude po ní tak obsaďte celý Morton. Není to těžké jen dobře využívejte míst ke krytí a všude rozestavených kulometů. Až bude Morton osvobozený od nepřátel spojte se s posilami a někde zalehněte a do ničeho se nepleťte (moc dobře nevim po čem vaši vojáci budou střílet ale čert to vem J ). Až přijede náklaďák tak do něj s jednotkou nastupte a potom mise končí.

Konvoj : Opět mise ve vrtulníku. Leťte k Provins, ke kterému přijíždí kolona tanků a M113 vás bude nejdříve zajímat Vulcan, který zničte přednostně, potom se zaměřte na tanky M1A1 a až poté zničte slaboučké M113 (doporučuji 30mm kanón – rakety je škoda J ). Nyní se máte vrátit na základnu jenže tak neudělejte a přistaňte někde u Provins, za chvíli dostanete hlášení o dalším konvoji, proto nastartujte a druhý konvoj zničte. (Opět nejdřív tanky a pak M113).

Vzdušná podpora : Tahle mise je pěkně těžká. Leťte k Mortonu kde prvotně zlikvidujte dva Vulcany jeden je na pobřeží a druh někde na náměstí, ve vzduchu mezitím začne operovat nepřátelská Cobra. Tu pošlete k zemi hned po Vulcanech. (Špatný nápad ani není, přepnout si na neřízené střely a takovejch 40 jich vystřílet na náměstí před kostelem – měli byste zničit minimálně jeden Vulcan a o pěchotě či tancích ani nemluvě). Po zničení Cobry se věnujte zbylým tankům a M113kám. Až bude Morton čistý vraťte se na základnu.

Bez odpočinku : Lehká tankistická mise, na začátku mi přijde vhodnější sednou si na místi řidiče. Doplňte palivo a munici a jeďte až k Regině, kde žádné tanky nejsou jen pěchota, proto se mi jeví lepší vojáky přejíždět než je zaměřovat a střílet po nich kulometem, až město zevrubně pročistíte zavolejte partyzánský oddíl a ten město dočistí od nepřátel.

Zajatci : Opět docela těžká mise, připližte se na nějakou rozumnou vzdálenost k vesnici a začněte střílet po Američanech. Až budete mít prázdné zásobníky a většina Amíků bude odpočívat v pokoji jděte do stanu za zajatci, osvoboďte je a doveďte zpět do tábora. Obtížnost mise záleží na tom, jak dobře si na začátku povedete v čištění vesnice, pokud budete mít dobrou mušku, neměli byste mít problémy.

Ofenzíva : Závěrečná a pekelně tuhá tankistická mise !! Postupujte s formací na Durras, který je silně bráněn, snažte se utrpět co nejmenší ztráty, protože v Saint Pierre to nebude o nic lepší. Pokud možno hlavně pozor na raketometčíky, ty vám mohou hodně zavařit. Nezapomeňte si taky zavolat na pomoc jednotku Bravo a když bude opravdu nejhůř tak i vrtulníky. Až dobijete Durras, pokračujte na Saint Pierre. Zde zlikvidujte jeden Abrams a cestou ještě M60, potom zničte asi tři M113 a všechny lodě. Zavolejte tým Charlie, který město očistí od pěchoty. Tak a to bude asi všechno co uděláte. Pak už jen shlédněte závěrečnou animaci a přijměte gratulaci k dokončení povedené ČSLA kampaně.
© DRIVERX, © graphix Đark. All rights reserved! Všechna práva vyhrazena!